Historia szkoły w Rudniku Szlacheckim rozpoczyna się w latach międzywojennych. Zgodnie z ustawą konstytucyjną i dekretem o obowiązku szkolnym powstała tu czteroklasowa szkoła. Mieściła się ona w prywatnych mieszkaniach w Rudniku Szlacheckim i Wólce Rudnickiej. Pierwsze dzieci przyjęte do szkoły były z rocznika 1913. Na pieczęci szkoły już wtedy figurowała nazwa i imię Królowej Jadwigi.
Pod koniec lat 30, staraniem kierowniczki szkoły - Pani Stefanii Baran-Kopynis, szkołę powiększono do sześcioklasowej. Niestety wybuch wojny przerwał tę korzystną zmianę. Nauczycielami byli wtedy Pani Perłowska, Pani Strobol, Pan Zajączkowski. Po II wojnie światowej szkoła w Rudniku została wskrzeszona. Na ziemiach odzyskanych zakupiono duży barak, który przez wiele lat służył dzieciom całej okolicy jako szkoła. W roku 1976 zapadła decyzja o likwidacji 8 klasowej szkoły. Budynek rozebrano i sprzedano. Do dziś możemy zobaczyć tuż przy jezdni pozostałe po szkole schody wejściowe. Szkoła w Rudniku znów stała się czteroklasowa i mieściła się w prywatnych domach w Rudniku i Pułankowicach (m.in. w remizie strażackiej). Uczniowie klas V-VIII dojeżdżali do Gminnej Szkoły w Wilkołazie.
W 1981 roku zawiązał się społeczny komitet budowy nowej szkoły, dokonując zakupu gruntu powiększającego istniejącą działkę. W roku 1988 na plac budowy weszła firma z Lublina. Tempo prac było jednak bardzo wolne. W związku z tym, w 1991 roku budowę powierzono prywatnemu przedsiębiorcy z Kraśnika. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i wykonawcy, z końcem 1992, do użytku został oddany nowy piętrowy budynek zapewniający komfortowe warunki nauki i pracy. Udostępniono sale lekcyjne dla klas I-V i oddziału przedszkolnego (łącznie 132 dzieci). Uczniów klas VII-VIII przeniesiono z Wilkołaza we wrześniu 1993 roku.
15 października 1994 r. Kurator Oświaty w Lublinie nadał oficjalnie placówce imię Królowej Jadwigi. Szkoła posiada swój sztandar, hymn i ceremoniał.
Od 1999 roku, w wyniku wprowadzenia reformy systemu oświaty, w szkole istnieje 7 oddziałów (kl. 0-VI). Starsi uczniowie dowożeni są do Gimnazjum w Wilkołazie.
Warunki nauki poprawiają się z roku na rok. Szkoła jest doposażana w pomoce naukowe, księgozbiór. Obok placówki znajduje się sala rekreacyjno-sportowa, pełnowymiarowe boisko piłkarskie oraz plac zabaw. Utworzono pracownię komputerową i multimedialną. Budynek został poddany termomodernizacji. W szkole funkcjonuje stołówka. Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczniów zainstalowano monitoring.
Szkoła często angażuje się w życie społeczności lokalnej. Od wielu lat sprawuje patronat nad cmentarzem wojennym w lesie Krzywda, uczestniczy w licznych akcjach charytatywnych, np. Adopcja serca. W oparciu o szkołę funkcjonuje klub piłki nożnej „Perła Rudnik”. |